News >> 2008.01.19 Madzik Leszek - Grudzien Robert Kazimierz n/ Wisla - Lublin
Główna
News
Robert Grudzień
Festiwale
Galeria
Przyjaciele
Pomoc/akcje charytatywne
Linki
Mapa strony
Kontakt
Organy


  Logowanie


http://www.niecodziennik.mbp.lublin.pl/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1
http://www.par.sw-rodziny.lublin.pl/fo2008/piesn.htm

Pieśń o Bogu ukrytym

 Na XII Międzynarodowy Festiwal Organowy w 2008 r. na Czubach szykuje się wielka niespodzianka. Na plebanii w parafii św. Rodziny na Czubach, w legendarnym już salonie, który odwiedził Jan Paweł II 9 czerwca  1987 roku podczas swojej wizyty w Lublinie, spotkali się Leszek Mądzik i Robert Grudzień. Ten salon „papieski” odwiedzali licznie twórcy kultury, polityki i życia kościelnego w Polsce i za granicą. Byli tu m.in. Stefan Stuligrosz, Krzystof Penderecki, Krzysztof Zanussi, Andrzej Nikodemowicz, Krzysztof Kolberger, Jerzy Zelnik, marszałek RP Wiesław Chrzanowski, prezydenci Lublina, parlamentarzyści oraz wielu biskupów,  na czele z ks. prymasem Józefem Glempem.
 Tym razem, 19 stycznia 2008 r.  był tu zaproszony  Leszek Mądzik - twórca Sceny Plastycznej KUL. Po rozmowach  z Robertem Grudniem, dyrektorem Festiwalu Organowego na Czubach postanowiono, że „Bruzda” zostanie wystawiona w kościele św. Rodziny 3 września 2008 roku. Jednocześnie będzie to impreza towarzysząca jubileuszowi 40-lecia pracy artystycznej Leszka Mądzika. Jest dziwnym paradoksem, że znany i uznawany na całym świecie teatr Leszka Mądzika nie pokazuje się ostatnio na „Konfrontacjach Teatralnych” w Lublinie.
 Rozmowy Leszka Mądzika i Roberta Grudnia były bardzo twórcze. Obaj artyści udali się do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, do  ks. proboszcza Tomasza Lewniewskiego -  mecenasa kultury. Objazd po „szlaku organowym” okazał się bardzo inspirujący. Powstał nowy pomysł - projekt na 2009 rok. W Kazimierzu znajdują się przede wszystkim  wspaniałe organy. Ich modrzewiowa, rzeźbiona oprawa (prospekt) z 1620 r. jest przykładem wielkiego kunsztu snycerskiego inspirowanego sztuką flamandzką. Same organy są prawdopodobnie dziełem kazimierskiego organmistrza Szymona Liliusza. Są też najstarszym zachowanym w całości tego typu instrumentem w Polsce.
  Prapremiera nowego spektaklu odbędzie się w Kazimierzu Dolnym w kościele farnym oraz parafii św. Rodziny w Lublinie. Projekt miałby jednocześnie premiery w wielu miastach Polski. Nazwa robocza spektaklu brzmi - "Pieśń o Bogu ukrytym". Podstawowym instrumentem do wykonania muzyki będą organy – królewski instrument. Po powrocie artystów z Kazimierza do Lublina, do kościoła św. Rodziny, Robert Grudzień zaprezentował swoją autorską kompozycję „Człowiek”.  Twórca Sceny Plastycznej KUL oglądając kościół również pod kątem wystawienia „Bruzdy”, wsłuchiwał się w zaimprowizowany  „mini” koncert organowy Roberta Grudnia. Na koniec muzycznej prezentacji był poruszony i powiedział, że ten „materiał muzyczny” ukazał mu nową przestrzeń, z którą spróbuje się zmierzyć. Artysta   obejrzał  też świeżo sprowadzony do kościoła fortepian, który jest chyba jedynym w Polsce zainstalowanym na stałe w kościele tego typu instrumentem.
  Po refleksyjnym zwiedzaniu kościoła i wysłuchaniu muzyki organowej, artystów podjął ks. Ryszard Jurak - proboszcz parafii św. Rodziny na Czubach. Wyraził wielkie zadowolenie  z dobrze zapowiadającej się współpracy na rok 2008 i  nowego pomysłu spektaklu. Premiera nowego projektu planowana jest   na początku września 2009 r. Trzymamy kciuki, obyśmy doczekali tego czasu.
  Inauguracja XII Festiwalu Organowego Lublin-Czuby odbędzie się 25 czerwca 2008 roku z Markiem Torzewskim i Robertem Grudniem.

Jerzy Jacek Bojarski  (Niecodziennik Biblioteczny)
Jerzy.jacek.bojarski@mbp.lublin.pl

Fotografie i filmiki video ze spotkań przygotował : Jerzy Jacek Bojarski